Aşılama Hakkında Tüm Merak Edilenler

Tarım

Aşılamanın ne olduğuna yanıt vererek başlamak yazımın devamında bizlere yardımcı olacaktır. Aşılama; bitkilere uygulanan bir çeşit tohumsuz üretimdir. Çoğaltılması istenen bitkinin çeşidine aşı kalemi denilen bir anaç ile diğer bitkinin üzerine yerleştirilerek tutturulma işlemine denilmektedir. Meyve çeşitlerinde ise bu olay tohum ile yapıldığından dolayı çeşit karakterini kaybederek yabanileşmeye başlamaktadır. Bunun için ise aşılma işlemi en çok tercih edilen yöntem olmaktadır. Üretilmesi istenen meyvenin daha kaliteli ve hastalıklara karşı korunabilen meyve çeşitleri aşılama yöntemi ile çoğaltma imkanı sağlanmaktadır.

Anaç Nedir?

Tohumdan elde edilen generatif anaç çelik daldırma kök sürgünleri vb. bitki parçasından oluşan anaçlara ise vegetatif anaç yani klon anaç denilmektedir. Genelde tohum, tozlanma ve döllenme ile oluşan ve homojen değil heterojen niteliktedir. Bunlar çimlendikleri zaman tozları ya da çöğürleri ile oluşturmaktadır. Kültür çeşidi tohumundan oluşan yeni bitkilere yoz, yabani tohumlarına da çöğür adı verilmektedir.

Anaçların Özellikleri Nelerdir?

Anaçlar kuvvetli gelişirler. Üzerine aşılı çeşidi geç meyveye yatırı ve bol ürün alınmaktadır. Yani belli bir kotası yoktur. Çöğür anaçlar tohumlardan elde edildiğinden kalıtsal yapısı heterozigottur. Alındığı çeşidin özelliği tohumlarda kaybolmakta ve çoğunluk ile yozlaşma meydana gelmektedir. Heterozigot yapısından dolayı standart ağaçlar oluşmaz ve aşılanmada da bir örnek meyve alınmaz. Aşılama yaparken bir takım aletlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu aletler alinizde mevcut değilse satılık tarım makineleri edinebilirsiniz.

Aşılama yapılmasının nedeni nedir sorusuna gelecek olur  isek aşılamanın yapılmasının birçok nedeni vardır. Büyük çeşitlerini değiştirmek, ıslah çalışmalarını belirli özellikleri için seçilen çöğürlerin gelişmelerini hızlandırmak, Ağaçların zarar gören kısımların tamiri ve virüs hastalıklarının incelenmesi için aşı yapılmaktadır. Bazı anaçların özelliklerinden yararlanabilmek adına üzerine iyi bir çeşit aşılama da yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın