Bal Kabağı Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Tarım

Bal kabağı kış mevsimin karakteristik lezzeti bal kabağının,bağışıklığı güçlendirmeden tutun bağırsak hareketliğini hızlandırmaya,  alerji ,astım, göz sağlığı,cildi güzelleştirmeye,tok tutmadan pek çok özelliği ve vücuda faydası mevcuttur. Şimdi tam mevsimi olan bal kabağının pek çok faydasından yararlanabilmek için bolca pişip tüketme vakti.Bal kabağı bol miktarda vitamin ve mineraller taşıyor.

Toprak Hazırlığı

Ekim yapılacak tarla sonbaharda pullukla derin olarak sürülmelidir.Tarlanın durumuna göre kasım yada aralık aylarında ikinci bir sürüm faydalıdır.İlkbaharda ekimden önce tarlanın ot durumuna göre kazayağı yada diskaro ile işlenmesi gerekir. Toprağın havalanması bakımından bir yada iki gün beklenmeli daha sonrasında tırmık çekilerek tarla düzenlenmelidir. Diskaro dediğimiz yani birincil toprak işleme sırasında en fazla kullanıldığı toprak işleme aletlerinden birisidir.

Gübreleme

Kabak ekilecek tarlaya sonbaharda dekara 2-3 ton hesabıyla iyi nitelik  yanmış ahır gübresi düzgün bir şekilde etrafa saçılmalıdır. Temel gübreleme dediğimiz ilkbaharda ekimden bir kaç gün önce 50 kg/da hesabıyla kompoze gübrelerden biri ile yapılmalıdır.Şimdi gelelim üst gübrelemeye ikinci çapadan önce 10 kg/da hesabıyla nitrat amonyum veya üre gübrelerinden biri ile ocaklar etrafına serpme şeklinde uygulanmalıdır.

Ekin Zamanı

Kabak bitkisi soğuktan korkar ve ısı sıfırın altında 2-3 dereceyi gördümü hayatını süratle kaybeder.Kabak tohumlarının normal bir çimlenme gösterebilmesi için topraktaki ısının en az 11 – 12 derece olması gerekir.

Bu sebeple tohumlar ilkbaharda don tehlikesi kalktıktan sonra ekilmelidir.Güney ve Doğu Marmara şartlarında en uygun ekim Mart ayı ve Nisan ayı başına kadar olan periyotta yapılmaktadır.

Bal Kabağı Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Bitki Sıklığı

Bölgemizde beyaz kabak ekimi sıraya ocak şeklinde yapılmaktadır.Ocakları 3mx , 2.5x 3m x 2m x 2m sıra arası ve sıra üzeri mesafelerinde açılmalıdır.Dekarda 170-200 bitki bulunacak şekilde ocaklar açılmalıdır.Ve her ocakta 3-4 tohum bulunacak şeklide dekara 200-300 gr. tohum atılmalıdır.Bitkiler 5-6 yapraklı olduğunda seyreltme ile her ocakta bir adet bitki bırakılmalıdır.

Ekim Ve Derinliği

Ekim mutlaka tavlı toprağa yapılmalıdır. Beyaz Kabak ekim derinliği 4-5 cm. kadardır.Eğer sonbaharda tarlaya yanmış ahır gübresi atılmamış ise ocaklara elle yapılan ekimlerde tohumun altına ve üzerine çürüntü ile karıştırılmış toprak konulmalıdır.

Sulama

Doğu  Marmara ve Güney yöresinde yapılan beyaz kabak yetiştiriciliği sulama yapılmadan gerçekleştirmektedir.Buna rağmen kurak mevsimlerde ve kurak tarlalarda kabak meyveleri görüldüğünde birinci sulama, ilk sulamadan 2-3 hafta kadar sonra bir  sulama daha yapılmalıdır.

Yabancı Ot Mücadelesi

Yabancı ot mücadelesi bölgemizde pek etkili olan  çok virütik etmenin taşıyıcısı olan yaprak bitleri ve pirelerin ve diğer zararlı böceklerin barındığı yabancı otların yok edilmesi bakımından çok önemlidir.
Kabak bitkileri izin verdiği sürece traktörlerle daha sonra da elle tarlalar sık olarak çapalanmalıdır. Kabak bitkisi ilaçlardan etkilene bildiğinden dolayı  yabancı ot ve toprak altı zararlılarına karşı kullanılan ilaçların özenle seçilmesi ve dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir.

Hastalık Ve Zararlılarla Savaşma

Bölgemizde sıklıkla rastlanan kabak zararlıları yaprakların ve yeni sürgünlerin öz suyunu emerek zarar yapan yaprak bitkileri.(Aphis spp.), yaprak pireleri (Cicadelliadae) ve Tripsler (Thriptidae) ile Beyaz Kabak meyvelerini tarlada veya ambarda yiyerek zarar veren tarla fareleridir

.Kabak bitkisinde hastalık ve zararlılarla yapılan iiaçlı mücadele, döllenme arılar ve böcekler ile gerçekleştiğinden ilaçlama zamanı zarar vermeyecek şekilde genellikle öğleden sonra ve yağışsız bir günde yapılmalıdır.Beyaz kabak haşatında bitkilerin tamamen kuruyup meyvelerin ortaya çıkması beklenmelidir.

Hasat Ve Harman

kabak meyvelerinin tamamen olgunlaştığı anlaşıldıktan sonra uzun süre tarlada bekletilmemeli, soğuklar başlamadan hasat edilerek ambarlara taşınmalıdır.

Bir Cevap Yazın