Ceviz Hastalıkları Hakkında Bilinmeyenler

Tarım

Bitkisel üretimlerde verim ile kaliteyi etkileyen en önemli unsurlar arasında kuşkusuz ki zararlı organizmalar olarak adlandırılan hastalık ve zararlı yabancı otlar gelmektedir. Besleyiciliği ile birlikte gönüllerimizde taht kuran cevizin bakım ya da bazı durumların ihmal edilmesinden kaynaklı hastalıklar oluşmaktadır. Şimdi ise bu hastalıkların neler olduğu ve bu hastalıklar ile mücadelenin nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi verelim.

Cevizin Hastalığı ile Beraberinde Gelen Zararlar

Cevizlerin sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kansere yakalanma ve meyve ağaçlarında armillaria kök çürüklüğü hastalığı ile ceviz antraknozu hastalığı, kök uru, ceviz bakteriyel yanıklığı, yaprak bükenler, ağaç sarı kurdu, Amerikan beyaz kelebeği, armut kaplanı, dut kabuklu biti, iki kabarcıklı koşnil, virgül kabuklu tilki, yüzük kelebeği, elma iç kurdu şeklinde birbirinden farklı ve olabildiğince çeşitlidir. Şimdi ise sırası ile bu zararlılardan ve mücadelelerinden bahsedelim.

Sert Çekirdekli Meyve Ağaçlarında Bakteriyel Kanser ve Zamklanma

Bu hastalığın belirtisi bakteriler kanserlerin kenarlarındaki kabuk dokusunda kışı geçirmektedir. İlkbaharda bakteri bu kanserlerde çoğalmaya başlamaktadır ve yağmur ile çiçek genç yapraklara yayılmaya başlamaktadır. Gözlerdeki çatlaklardan ve budama yerlerinde yer alan yaralardan bitkiye girmektedir. Yapraklarda küçük, sarımtırak haleli ve zaman içinde morumsu olan lekeler oluşmaktadır. Bu lekeler zaman içinde kuruyarak dökülürlerken yapraklarda meydana gelen bu görüntü sanki saçmalar ile delinmiş hissi vermektedir. Meyvelerde küçük, çökük kahverengi lekeler oluşabilir.

Bu hastalığın görüldüğü diğer bitkiler; kiraz, kayızı, turunçgil,  badem gibi meyve ağaçları ile leylak, karakavak, dişbudak gibi bitkilerdir.

Hastalık ile Mücadele Yöntemleri

Fidan üretiminde sağlıklı gözler ile sağlıklı çöğür kullanılmalıdır. Ağır hasta olan ağaçlar ise sökülüp yakılmalı, budama da kullanılan aletler her defasında %10 kadar çamaşır suyuna daldırılarak dezenfekte edilmelidir.

Armillaria Kök Çürüklüğü Hastalığı

 

Hastalık, orman ve meyve ağaçlarının köklerinde çürüklük yaparak ağaçların ölümüne neden olmaktadır. Hastalığa yakalanan ağaçlarda sürgün oluşumu azalırken, yapraklarda sararma ve dökülmeler meydana gelir. Sürgün dallar kuruyarak ölmeye başlar ve dallardan sonra ağaçlar tamamen kurur. Bu belirtilerin oluşumu ve ağaçların ölümü 4 yıllık süreyi gerektirir ancak şiddetli geçirilen hastalıklarda bu süre 4 yıl değil 1-2 yılda tamamlanmaktadır.

Bu hastalığın görüldüğü diğer bitkiler; orman ve meyve ağaçlarıdır. Yaygın olarak görüldüğü meyve ağaçları elma, armut, erik, şeftali, kiraz, vişne gibi bitkilerdir.

Hastalık ile Mücadele Yöntemleri

Bu hastalık ile 2 şekilde mücadele edilmektedir. Kültürel önlemler ile kimyasal mücadeledir. Kültürel önlemler; kuruyan ağaçlar bahçeden sökülerek imha edilmelidir. Bu sökülen ağaçların yerlerinde kireç söndürülmelidir. Hastalık bahçenin belli kesimlerinde ise hastalığın sağlam ağaçlara bulaşmaması adına hasta olan ağaçların etrafına 60cm. Derinlik ve 30cm. Genişlikte hendekler açılması gerekir.

Kimyasal mücadele; ilaçlama hastalık görüldüğünde başlamalıdır. Hastalık yeni başlamış ise hasta kökleri kesilerek ardıç katranı ve göztaşı karışımı sürülerek kapatılmalıdır. Hasta bahçedeki sağlamları korumak için sonbaharda veya ilkbahara girer iken ağaçların taş izdüşümleri %5 karaboya ve %2 göztaşı metre kare 10 litre su ile ilaçlanmalıdır.

Sizlerde elinizde var olan veya edinecek durumda bulunduğunuz satılık tarla için bu tip hastalıklar ile karşılaşmamak adına mücadelelerinizi zamanında yapmalısınız. Mücadelelerde kullanmanız gereken alet ve edevatlarınız yok ise satılık tarım makineleri edinebilirsiniz. Hastalıktan arındırılmış bir bahçede lezzetli ürünler yetiştirmeniz dileği ile.

 

 

Bir Cevap Yazın