Hurma Ağacı

Tarım

İnsanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden birilerinden olan hurma ağacı. Babil’ in en eski yerlileri olan  Sümerler hurmayı en azından 500 sene önce yetiştirilmiştir.

Hurma ağacının dünyada binlerce çeşitti mevcuttur. Büyük bir metastaz konumuna sahiptir.Hurma ağacı sıcak çöl ülkelerinin bitkisidir.Hurma ağacı yağışsız,kuru,sıcak ama bir o kadar da yer altında bol su olan yerlerden hoşlanırlar.

Hurmanın anayurdu Basra körfezi  dolayısındaki nahiye de olduğu kabul edilir.Hurma ağacının gövdesi geniş ve dik bir yapıya sahiptir.

Hurma Ağacı

Hurma Ağacı Yetiştiriciliği

Doğuya Pakistan ile batıya ise Amerika’ya kadar uzanmıştır.Hurma ağacının görünümü ise palmiye cinsindendir.Çekirdekten yetişir ama daha sağlıklı olması için kendi bünyesinden çıkan filizlerden yetiştirilir.Hurma ağacın gövdesinden alınır ve anne ağacın civarında yakın bir yere dikilir.

Şayet hurma anneden uzak bir yere dikilirse fidan büyümez anne ağaçta meyve vermez. Sıcak iklim de yetişen hurma ağacı su ve güneşi seven ağaçtır.Bu ağacın ne zaman Kıbrıs’a tam olarak ne zaman  getirildiği bilinmemektedir.

Hurma ağacı çok nazlı ağaçtır.Şöyle düşünün biz insanlar  duygusal bir o kadar da hassastır bu ağaçta tıpkı öyledir.Hurma ağacı Arap kültüründe maden ocağı bilinmekte zeytin ağacımız gibi, hurma ağacından bir çok çeşitli yönde yararları vardır.Hurma meyveleri kurutulmuş ve yaş olarak da yenilir.Olgunlaşmış meyvesi öğütlenmiş tatlı,ekmek,pasa ve dondurmada kullanılır.

Hurma meyvesinin nasıl pastalarda, tatlılarda kullanılıyorsa yapraklarının-dan ip kalın,kumaş,sepet ve şapka olarak kullanılır. Hindistan’da hurma çekirdekleri kavrularak öğütülür  daha sonra kahve olarak da öğütülür.

Hurma ağacının meyve verebilmesi için döllenme yapılması gerekiyor.Erkek hurma ağacından alınan erkeklik polenlerini, dişi ağaca silkelenerek döllenme sağlanır.Erkek hurma ağacı dişilere göre biraz daha büyük olur.Dişi ağaçlar ise narin ve zariftir.Hurma ağacının meyvesinin  gelişimi sadece tepesindeki ” gummar “denilen yerde  oluşuyor.Eğer  gummara zarar gelirse hurma ağacı ölür

Bir Cevap Yazın