Ihlamur Ağacı Türleri ve Özellikleri

Tarım

Ihlamurgiller familyasından olan ıhlamur ağacının hoş kokusuyla herkesin bildiği çiçekleri bulunur. Bu ağaçların dünya üzerinde 30 türü bulunur. Ülkemizde ise büyük yapraklı olan türü, küçük yapraklı ve gümüş denilen türü daha fazla yetiştirilir.

ıhlamur

Ihlamur ağacının Haziran ve Temmuz aylarında açan ve ömrü kısa olan çiçekleri sarkık demetler halinde ve kendine has kokusuyla bilinir. Bu hoş görünümüyle şehirlerde oldukça fazla yetiştirilen bir ağaçtır. Ihlamur ağacı yetiştiriciliği genellikle tohumla yapılır.

Geçmişi Orta Avrupa’ya kadar inen ıhlamur ağacı yaklaşık bin yıllık bir ömre sahiptir. Genellikle bu ağaç insanlar için buluşma noktası olurmuş. Burada bilgi alışverişi olur ıhlamur ağaçları altında festivaller düzenlenirmiş.

Ihlamur Ağacının Kullanım Alanı

Bu ağaçlar genellikle şehirlerde park ve bahçelerde gölge ağacı olarak kullanılır. Uzun bir ömre sahip olan ağaçlar, büyüdükçe daha ihtişamlı olurlar. Ağacın odunları hafif ve beyaz olduğundan, doğramacılık alanında kullanılır.  Ayrıca arıcılık içinde oldukça kıymetli bir ağaçtır.

ıhlamur

Arılar için nektar olarak kullanılır ve ıhlamur balı elde edilir. Bu bal hem şifalı hemde oldukça lezzetlidir. Ihlamur ağacının çiçekleri kurutulur ve çay hazırlanarak tüketilir. Çiçekleri yatıştırıcı özellikte idrar söktürücü, balgam söktürücü etkilere sahiptir. Özellikle kışın soğuk algınlığı öksürük gibi etkileri giderir.

Uykusuzluk için çayının içilmesi önerilir. Hem gözleri dinlendirir hemde çapaklanmayı önler. Saçlar ıhlamur ağacının çiçekleriyle yıkanırsa, güçlenmeleri sağlanır. Ancak ıhlamur ağacının çiçeği yemekten hemen sonra içilirse hazmı zorlaştırır. Kesinlikle aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

Ihlamur Ağacının Faydaları

Çok yumuşak bir ağaçtır. Eş yapılıdır. Dokusu ve görünüşü düzgündür. Sıkı ve ince yapılıdır. Esnektir. Kururken çok çeker. Açık havada ve değişen hava şartlarında kısa zamanda bozulur. Fiziki etkilere dayanımı azdır. Çok kolay işlenir. Çivi ve vida ile zayıf, tutkalla iyi bağlantı kurar. Zor verniklenir.

ıhlamur

Strese karşı ıhlamur çayının yatıştırıcı özelliği vardır. Bağırsak kurdunu düşürüp, bağırsak sancılarını giderir. Vücut direncini arttırarak tedaviye yardımcı olur. Sabah aç karnına içilen ıhlamur kilo vermeye yardımcı olur.

Kuru ıhlamur çiçeklerinin 10 gramı 1 litre su içinde haşlanıp içilirse göğsü yumuşatır, balgam söktürür, öksürüğü giderir. Ayrıca, sıcak sıcak içildiği için, hastaları terletip vücuttan hastalık zehirlerinin atılmasına da yardım eder. Bundan dolayı akciğer, soluk boruları hastalıklarında, nezle ve soğuk algınlığında hastayı terletmek, göğsünü yumuşatmak için pek faydalı bir ev ilacıdır.

Bir Cevap Yazın