Kabak Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmeyenler

Tarım

Kabak yetiştirilme mevsimi ile değerlendirilme şekillerine göre özellikleri bakımından diğer sebzelerden farklılık göstermektedir. Ülkemizde yazlık kabakların üretimi son zamanlarda örtü altında yapılmaktadır. Severek tüketilen bu sebze kış aylarında da üretilmektedir. Yıl içerisinde toplam 500 bin ton civarında üretilen bu kabakların 400 bini yazlık üretimdir. Üretilmekte olan kabaklar bütün yıl boyunca bireylerin beslenmesinde kullanılmaktadır.  Bu üretimin dışında ise büyük oranda kabak çekirdeğinin de üretimi yapılmaktadır.

Kabakların orijinalleri hakkında oldukça farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı araştırmacılar kabak türlerinin anavatanının Amerika olduğunu bazıları ise Asya kökenli olduğunu iddia etmektedirler. Ülkemizde kabaklar yazlık, kışlık ve süs kabakları olarak gruplandırılmaktadır. Yazlık kabaklar içinde sakız, su ve asma kabağı ile girit yer almaktadır.

Kabak için Tohum ve Çimlendirme Önemi

Kabak tohumları çeşit karakterlerine göre beyaz ve süt beyazı ile gri beyaz, kahverengi, kurşuni ve bronz şeklinde ayrılmışlardır. Dip kısımları hafif yuvarlak ve kökçüğün çıktığı uç kısmı sivridir. Sakız ve Girit kabağı gibi yazlık kabakların tohumları genellikle beyaz olmaktadır. Bal kabakların tohumları ise kurşuni ve beyaz renkte olmaktadır.

Kabağın Yetiştirilme İstekleri

Kabaklar gelişme zamanlarında ılıman çevre koşullarını ve mahsule yatacağı dönemde ise sıcağı seven bitkiler arasında yer almaktadır. Sert iklimlerden hoşlanmayan kabak soğuklarda oldukça hılı zarar görmektedir. İlkbahar ile sonbahar devrelerinde daha iyi gelişmektedir. Ancak düzenli aralıklar ile sulamanın yapılmış olması gerekmektedir. Sulama konunda hem yüksek verim alabilmek hem de kar edebilmek için satılık tarım makineleri yani sulama sistemleri ve örneğin damla sulama sistemi temini yapabilirsiniz.

Toprak isteği bakımından çok seçici olmamak ile beraber çok ağır ve kumlu toprakları sevmemektedir. Derin, geçirgen ve aynı zamanda su tutma kabiliyeti bakımından zengin topraklar kabak yetiştiriciliği için son derece önemlidir. Sizlerde kabak yetiştiriciliği yapmak isteyenlerdenseniz daha sağlıklı bir üretim için organik davranmaya özen göstermelisiniz. Mahsullerinizin bol olduğu nice topraklarınızın olması dileği ile.

Bir Cevap Yazın