Kiraz Ağacı

Tarım

Yaz ile sonbahar mevsiminin beğenilen meyvelerin den birini veren kiraz ağacı. Hepimizin de yaz aylarında dolabımızdan eksik olmayan kiraz meyvesi hakkında birçoğumuzda yetiştirilmesiyle ilgili pek bilgisi yoktur.

Kiraz dünyada geniş bir yayılım göstermektedir.Yıllar ve iklimine göre değişmekle birlikte.Kiraz üretimi başlıca İzmir,Manisa ,Konya ,Isparta,bölgelerinde yetiştirilmekte.

Anayurdu kuzey Anadolu olan kiraz ağacı antik döneminde Yunanistan’a sevk edilme ve oradan Avrupa ya yayılmıştır.

kiraz ağacı

Yabani olan kiraz ağaçları boyu 20-25 m ye kadar uzana biliyorken bahçe kirazları ise daha kısa boylu ağaçtır.Kiraz ağacı düz ve dik beden grimsi donuk siyah renkli ve enine çizgidir.Çıplak düzgün olan kiraz ağacının yaprakları vişne ağacından daha büyük,oval şekil yaprağı buruşuk alt yüzü tüylü ucu sivri ve kenarları testere gibi dişlidir.

Kiraz meyvesi ağacının bulunduğu ortam ile türüne göre nisan sonu ile temmuz başlangıç mevsiminde olgunlaşır.

Kiraz meyve ağacın rengi kırmızı,sarı ile beyazımsı olan bu lezzetli meyve yuvarlak şeklinde etli sulu hoş aromalıdır.Kiraz pastalarda, içki yapımında kullanılır. Reçeli de  yapılmaktadır.

Kirazın Sağlığımıza Faydaları

Kiraz vücuttaki ürik asit en alt seviyeye düşürür. Yaygın olan gut hastalıklarına faydası vardır.Kirazın kendisi kadar faydası varken sapının da sağlığımıza yararları şu etkileri vardır.Sakinleştirir,susuzluğu giderir,böbreklere faydalı,kanı temizler,vücuttaki ödemleri atar.

  • Kalp ve damar sağlığını korur
  • Hafıza kaybını önler
  • Diyabet riskini en düşük seviyeye indirir
  • Cildi korur yaşlanma belirtilerini geciktirir
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hastalıklardan korur

Kiraz Ağacının Yetiştirilmesi

Kiraz ağacı ılıman iklimlerin meyvesidir.Sıcak ve soğuğa karşı vişne ağacından daha duyarlıdır.Kiraz ağacı iç Anadolu yetiştirilmekte.Meyvelerin olgunlaşma zamanı serin havalarda en iyi ürün elde edilmesini sağlar.Kiraz ağacı -20 derece altına indiği seviyelerde yetiştirilme melidir.

Kiraz ağacı toprak bakımdan  çok seçicidir.çok nemli ve soğuk toprakları sevmeyen kiraz ağaçları.

Suyu, derin, akıntılı verimli ve yaz aylarında havalanmaya uygun sulamaya el verişli olan bu özelliğe sahip olan topraklarda yetiştirilmesi kısa süre içinde verimli olacaktır.

Kiraz ağaçları da meyve veren bitkiler gibi en az  budanma isteyen meyve ağacıdır.

Bir Cevap Yazın