Kızılcık Ağacı Yetiştiriciliği

Tarım

Kızılcık meyvesi Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerimizde dere yataklarında, yüksek tepelerde yetişen meyve türüdür. Kızılcık yetiştiriciliği, sonrasında elde edilen meyvelerden komposto, marmelat, reçel, meyve suyu ve değişik çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.  Çok erken çiçek açıp geç meyve verme özelliğine sahip farklı bir meyvedir.

kızılcık

C vitamini bakımından oldukça zengindir. Kızılcık ağacının sert ve çok sıkı bir ağaç özelliği vardır. Ağacın özü sarı ve kırmızı renkte, pembe beyaz odun cilalamaya uygundur. Sandalye dokuma sanayinde mekik yapılır. Ayrıca büro malzemesi kullanılır Kızılcık ağacı erken çiçek açtığından arıcılık bakımından çok önemlidir.

Bahçe düzenlemesinde dekoratif özelliği yanında soğuklara çok dayanıklı olduğu için tercih edilir. Bazı ülkelerde erozyona karşı kuşak oluşturmada kullanılır.Kızılcık ayrıca birçok mineral maddeler ve tanen içerir. Meyvelerinde kılcal damarları sağlamlaştıran, elastikliğini sağlayan ve kan basıncını normal tutan maddeler bulunur. Meyve, çekirdek, çiçek, yaprak, kabuk ve kökleri antiseptik özelliği ile yaraların tedavisinde mikroplara karşı ilaç olarak kullanılır.

Kızılcık Ağacı Dikimi

Kızılcık ağacı dikimine başlamadan önce dikimi yapılacak bahçe arazisi dikime uygunluğu kontrol edilir. Bahçenin besin maddesi tespit edilir. Arazi dikime hazır hale getirilmek için temizlenir yabancı otlar ve zarar verecek malzemeler temizlenir. Çanaklar açılarak dikimi yapılır. Kızılcık fidanları dikimi yapılırken fidanların yakın olmamalarına dikkat edilir. Kızılcık fidanları dikiminden sonra güçlenmeleri için budanır.

kızılcık

Fide üretimi çelikle üretim ve aşılama olmak üzere iki şekilde yapılır. Aşılama ile yapılacak üretim için bitkinin tohumları kullanılır, bu ekilen tohumlar 1-1,5 sene sonra aşılanacak duruma gelir. Yabani olarak yetişen ağaçlar ilk baharda budanır, budanan yaşlı dallara tohumdan elde ettiğimiz generatif araçlar aşılanarak fide elde edilir.

Çelikleme yöntemi ise yapraklanma başladıktan sonra sürgünlerin 30 cm olması beklenir. Bu aşamada başlanan yaprakların döküldüğü zamana kadar alınan çelikler indol butirik asit ile köklendirilir.

Kızılcık Ağacı Yetiştiriciliğinde Sulama

kızılcık

Kızılcık ağacı suyu sever ve verimi oldukça iyi olur. Meyveler iri şekilde oluşur, kurak ve susuz olduğunda gelişmez ve meyveler oldukça küçük olur. Sulama kanalları düzgün hazırlanmalı ve susuz bırakılmamalı. Kızılcık ağacının kökleri fazla derine girmediği için toprak neminden faydalanmaktadır.

Gübreleme

Gübreleme araştırılarak arazinin şartlarına göre uygulandığında olumlu sonuç alınmaktadır. Gübrelemede organik, azot ve potasyum gübreleme uygulanmaktadır. Gübreleme dikilen fidanların diplerine fazla olmamak koşulu ile gerektiği kadar yapılmalıdır. Aşırı yağış aldığı zaman böceklenme ve diğer hastalanmaya karşı ilaçlama mutlaka yapılır.

kızılcık

Budamaa

Budama işlemine en uygun zaman yaprakların dökülmesi ve çiçeklenme zamanıdır, her türlü budamaya olumlu cevap verir. Budama işlemi ağacın verimini artırır.

Hasat Zamanı

kızılcık

Oluşan kızılcık meyveleri hasatı Temmuz ve Ekim ayları aralığında yapılması uygundur. Kızılcık meyvesi kırmızı ve sarı kırmızı şeklindedir. Kızılcık meyvesi toplandıktan sonra olgunlaşması, kızarması devam etmektedir. Olgunlaşarak toplanan kızılcık meyvesi tüketim için manavlardaki yerini alır.

Bir Cevap Yazın