Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Tarım

limon

Narenciye bitkilerinden limon dışında portakal, kalamondin portakalı, mandalina ve kumkat da evde yetiştirmek için tercih edilebilir. Limon gerek bahçe ortamında üretim amacıyla yetiştirilsin gerekse hobi amaçlı olarak yetiştirilsin üreticilerin dikkatini büyük oranda çekmeyi başarmış bir bitkidir.

Bu sebeple sizler için yetiştiriciliği yapılan limon ağaçlarının tohumdan meyve verir hale gelene kadar ki süreçte bakım, hastalık,zararlı,üretim gibi konularında aklınıza gelen sorularınıza cevaplar bulmaya çalıştık.

Limon nedir ve önemi

limon

En çok bilinen narenciye türlerinden birisi olan limon son dönemlerde uygun iklim şartlarında bulunulmayan bölgelerde de gerek sera ve gerekse insanlar evlerinde limon ağacı yetiştiriciliği başlamış, hoş kokusu ve yaprağını dökmemesi gibi avantajlı özellikleriyle de evlerde süs bitkisi olarak saksıda limon yetiştirilmeye başlanmıştır.

Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan limon ağaçları genellikle ılıman iklimin hakim olduğu bölgelerde yetiştiriciliği yapılan aromatik yönden güçlü yaprak dökmeyen bir bitkidir.

Limonun anavatanı neresidir ?

Limonun anavatanı Kuzey Hindistan ya da Çin’ in güneyidir. Ancak asidi yüksek Akdeniz tipi limonun MÖ.3 bin yıllarında bugünkü Irak sınırları içinde de yetiştiğini, Nippur’ da yapılan kazılardaki limon çekirdeklerinden öğrenilmiştir.

Limon ağacı nasıl yetiştirilir ?

limon

Organik maddece zengin ve nemli toprak ilk şartlar arasındadır. Düzenli olarak sulamayı sakın ihmal etmeyin ama kış aylarında bu sulamayı azaltmanız lazım yoksa ona zarar verebilir. Rüzgar almayan korunaklı yerlere dikin. Soğuk bölgelerde kapta yetiştirilen ve kış döneminde iç mekana almayı unutmayın.

Meyvenin olgunlaşmasında iklim farklılığından etkilenir. Bu nedenle, iklime göre olgunlaşma dönemleri değişiklik gösterir. Gelelim çiçeklenme dönemine, bu dönemde fosfor ağırlıklı gübre kullanın, nasıl kuvvetlendiğini görünce gözlerinize inanamayacaksınız. Sizi hoş kokulu meyveleri kadar beyaz renkli çiçekleriyle de etkilemeyi başaracak. Meyveler oluştuktan sonra azotlu gübre kullanın organik gübre kullanımını da ihmal etmeyin.

Limon ağacının iklim isteği

limon

Tüm turunçgiller gibi limon ağacının da önde gelen istekleri, sıcak iklimli bir yerde yetiştirilmektir. Limon ağaçlarının yetiştirildiği yerde hava sıcaklığının O derecenin altına düşmemesi iyi olur. Dayanamadığı en yüksek sıcaklıklar ise 45 derece ve üzeridir. Limon ağaçlarının gelişmesi 12 derece sıcaklıkta başlar.

Ortalama 23 derece, limonun en hızlı geliştiği sıcaklıktır. 37-39 dereceden sonra limon ağacının gelişmesi durur. Soğuk ya da sıcak esen rüzgarlar limon ağaçlarını kötü yönde etkiler. Yörede esen hakim rüzgarlara karşı rüzgârkıranlar kurulması yararlı olur. Ayrıca limon ağaçları, bulundukları yerin havasının nem oranından da etkilenir. Düşük nem oranları da limon ağaçlarının gelişim ve ürün verimini kötü yönde etkiler.

Limon ağacının toprak isteği

limon

Tüm turunçgiller gibi limon ağaçları da en iyi, bol humuslu, derin, süzek  suyu iyi akıntılı, kumlu-tınlı ya da killi tınlı topraklarda yetiştirilir. İyice derinlere inen köklerinin oksijen gereksinimi fazla olduğundan, limon ağacı kesinlikle ağır topraklarda yetiştirilmemelidir. Limonun yetiştirildiği yerde taban suyunun, yüzeyden 1,5 m. aşağıda olması gerekir. Aksi takdirde toprakta drenaj işlemi yapılmalıdır. Toprağın kirecine karşı da duyarlı olan limon ağaçları için en uygun toprak pH’ı 5,5-6 olmalıdır.

Toprak işleme

Tüm turunçgiller gibi, limon ağaçlarının çok derinlere inen kökleri vardır. Ama, kök yapısının %90’ı, 0-90 cm. derinlikteki yüksek toprak tabakasında yer alır. Bu nedenle toprak işlemesi yüzeyden 10 cm. derinliğe kadarki tabakada yapılmalı ve limonun kökleri kesinlikle parçalanmamalıdır.

limon

Sulama

Tüm turunçgiller gibi limon ağaçlarının yıllık su gereksinimi de toprak ve iklim durumu ile ağaç gelişmesine bağlı olarak 800-1.200 cm. arasında değişir. Sulama dönemi olan nisan ortalarından ekim ayı ortalarına kadarki yedi aylık sürede, havaların kurak, sıcak ve yağışsız olduğu zamanlarda ağaçlara toplam 600-700 mm. su verilmesi gerekir. Sulama yetersiz yapılırsa, limon ağacı köklerini toprakta yayar.

Limon ağacının sulama zamanının gelip gelmediği en kolay şöyle anlaşılır: Ağacın yaprakları akşam saatlerinde güneş batmadan önce solgunluk gösteriyor ve gece canlanıyorsa sulama zamanı gelmiş demektir, öğle zamanında meydana gelen geçici solgunluğa aldanılmamalıdır.

Gübreleme

Tüm turunçgiller gibi hep yeşil yapraklı limon ağacıda topraktan fazla besin kaldırdığından gübreye gereksinimi çok olur. Ayrıca limon ağaçlarına, eksikliği duyuluyorsa magnezyum, demir, mangan ve çinko da verilir. Limon ağacına, mineral gübrelerden başka, gerek görülürse iyi yanmış çiftlik gübresinin 2-3 yılda bir verilmesi de büyük yararlar sağlar.

Budama

Turunçgillerden olan ağaçların budanması ustalık isteyen bir iştir. Bu nedenle budamanın, ağacı iyi tanıyan kişiler tarafından uygulanması olumlu sonuçlar verir. Ağaçların kurumuş, kırılmış, ezilmiş, hastalanmış, yaralanmış ve berelenmiş, yaşlanmış dalları kesilip çıkarılmalıdır. Ayrıca obur dalların da ayıklanıp çıkarılması gerekir.

limon

Hasat

Limon ağaçları da sonbaharda başlayıp ilkbahara kadar meyveler tam olgunlaştığı zaman hasat edilir. Hasat sırasında dal uçları kesinlikle kırılmamalı meyve toplama işi açık, kuru, güneşli ve ılık havalarda yapılmalıdır. Meyvelerin üzerinde çiy ve kırağı varsa bunların kuruması beklenmelidir.

Hastalık ve zararlarıyla mücadele

Limon ağaçlarına dadanan zararlı hastalıklarla ilgili en yakın tarım kurumuna danışılıp tavsiye almak ve uygun koruma ilaçları kullanarak zamanında eksiksiz ve aksatılmadan müdahale edilmelidir.

Bir Cevap Yazın