Muz Ağacı Nasıl Yetiştirilir ?

Tarım

muz ağacı nasıl yetiştirlir

Yetiştirilmesi ve bakımı özen isteyen muz ağacı sıcaklık ihtiyacı duyduğundan yetiştirilme bölgeleri sınırlıdır. Muz ağacının yetiştirilmesinde bazı noktalara dikkat edilmelidir. Uygun şartlar sağlanmadığı zaman meyve vermesi zor olan bir ağaçtır.

Aslında muz ağacı diye bir şey yoktur. Muz bitkisi aslında devasa bir ottur ve muz da onun meyvesidir. Muz ağacı hassas bir bitkidir. Bu sebeple yetiştiriciliğinde kullanılacak olan su ve ekilecek olan toprak analiz ettirilmelidir. Ana vatanı Malaya’dır ve 10.000 yıldır yetiştirilmektedir.

İnsan müdahalesi olmadan üreyemez

Sıcak iklim bölgelerinde yetişen muz, Maki boyunda ağaçlardan toplanır ve tarım ilaçlarıyla sarı renk elde edilir. Türkiye’de muz yetiştiriciliği Anamur, Mersin, Antalya ve Alanya bölgelerinde yapılır. Türkiye’deki yerli muz üretimi tamamı bu bölgelerden karşılanır.

muz ağacı nasıl yetiştirlir

Pazardan yada marketten aldığınız muz yabani değildir, çekirdeksiz ve etli olduğu için çiftçiler tarafından seçilmiş bir cinstir.Kültür üretimi tatlı ve lezzetli fakat kısır bitkiler üretmiştir, bu bitkiler insan müdahalesi olmadan üreyemez.

Muz Dünya’da ihracatı en karlı olan mahsuldür

Bu ciddi bir sorundur. Muz sektöründe yılda 12 milyon dolar döner ve bu sektör, çoğu yoksulluk sınırının altında yaşayan 400 milyon kişinin geçim kaynağıdır.

Avrupa’daki üretimin merkezi İrlanda

Muz üretimi sıcak ülkelerde yapılır. Avrupa’daki üretimin merkezi İrlanda olduğundan orada muzlar geniş seralarda jeotertertnal sularla ısıtılarak yetiştirilir, hemde kuzey kutup dairesinin 2 derece aşağısında.

muz ağacı nasıl yetiştirlir

Her yıl Belize’deki muz hasadının tamamını satın alan Fyffes adlı çak uluslu şirket İrlanda firmasıdır.

Bir Cevap Yazın