Organik Tarım Nasıl Yapılır

Tarım

Organik tarım yapmak kimyasal kullanmaksızın ürün yetiştirmekten çok daha kapsamlı bir iştir. Yetiştirilen ekinler ve besi hayvanları ile ilgili belli değişiklikler yapmayı gerektirir. Sıhhi tesisat, stres yönetimi, optimal yoğunluk, gen iyileştirme, toprak koruyucu bitkiler ve ekim nöbeti sırasında alınan koruyucu önlemler de bulunur.

tarım

Organik tarım ve hayvancılığa geçerken iyi düşünün. Eğer geçiş süreciniz çok hızlı olursa parasal sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Dönüşümün ilk yıllarında ürünlerden alınan verim düşecek ve satacağınız ürünler tam organik olana kadar kar payınız azalacaktır. Zaman içinde iyi bir yönetim ile kar düzeyi artar. Organik tarımdan elde edilen kazanç, pazar değerlerine göre kısmen değişir.

Değişime başlamadan önce geçerli sebeplerinizi ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Organik üretime geçmek, malınıza, mülkünüze ve bu işe yaklaşımınıza da bağlı olarak bir kaç yıl sürebilir.

Organik Tarımdaki Temel Yöntemler

tarım

Doğal gübre ve kardeş bitkiler kullanılmalıdır. Bazı bitkiler birbirlerini koruyabilir. Değiştirerek ekim yapılmalıdır. Her mevsim belli bir bölgeye, topraktan değişik istekleri olan bitkiler yetiştirilmelidir.

Kimyasal ilaçlar yerine bitkisel böcek ilaçları kullanımı daha az zarar olmasını sağlar. Organik tarımda pestisit kullanımı izin verilen bir kaç istisna yer dışında kullanımı kesinlikle yasaktır.

Organik Tarım ile Üretilen Sebzelerin Özellikleri

tarım

Kimyasal ilaçlarla üretilen inorganik ürünler dışında sebze, meyve ve kahve içeren organik ürünler daha lezzetlidir. Kimyasal ilaç kullanımı yerine bitkisel ilaç kullanan organik tarım çiftçileri daha verimli olmaktadır.

Organik tarım çevreyle dosttur ve genetiği değiştirilmiş organizmalar ya da suni gübre içermez. Organik bir çiftlikte büyüyen inekten alınan süt, toz süt ve benzerlerine karşı daha sağlıklıdır.

Organik Tarımın Yapıldığı Arazi Nasıl Olmalı

tarım

Organik üretim yapılacak arazinin şu özelliklere sahip olması gerekmektedir; geleneksel üretim yapılan tarım bölgelerinden, işlek otoyol ve ana yollardan, çalışır durumda olan ağır sanayi tesislerinden, maden işletmelerinden ve kentsel atıkların toplu olarak bırakıldığı çöp depolama alanlardan, kirletici atıklar içeren ve canlı yaşamını da olumsuz etkileyen akarsu ve yeraltı sularından etkilenmeyecek bir mesafede olması kesinlikle gerekir. Bu mesafeler kontrol kuruluşu tarafından incelenir ve belirlenir.

Organik Ürün Nasıl Anlaşılır

tarım

Doğada bulunan her şeyin organik olduğu gibi bir yanlış algı söz konusudur. Fakat bilinmelidir ki sadece kontrollü ve sertifikalı bir şekilde hiç bir kimyasal kullanmadan üretilen ürünler organik niteliği taşımaktadır.

Tercih edeceğimiz ürünün organik olup olmadığını anlamak için üzerinde organik ibaresinin yer almasına ve özellikle bilinen marka ve firmalardan alarak sertifika numarasına, sertifika belgelerine, organik tarım ruhsatlarına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın